
19.05. Pismo pedagoginje: „Škola prije i poslije – kaos”
Tragedija u OŠ Prečko u Zagrebu nedvojbeno je uzrokovala promjene u svim školama u Hrvatskoj. Donosimo vam osvrt jedne pedagoginje o tome koliko je tragedija promijenila njezinu školu. Kako bi zaštitili učenice i učenike, pedagoginju i njezine kolegice i kolege nećemo objaviti njezino ime ili ime škole u kojoj radi.

17.05. Fallout - kada videoigra prikaže ponor u koji nas kapitalizam gura
Veliki sam ljubitelj Fallouta, ima već preko deset godina (riječ je o postapokaliptičnim akcijskim videoigrama s RPG elementima, izvorno RPG igre iz 90-ih). Sve je započelo s Fallout 3 i Fallout: New Vegas. Deset godina poslije, Fallout je mega uspješna – i multimedijalna – franšiza.

15.05. Uvod u Percivala Everetta
Dok sam smišljao savršeni uvod u ovaj tekst, obuzeo me dojam da je naše izdavaštvo do unazad nekoliko godina ignoriralo književne velikane potekle iz afroameričke zajednice. Zato me, valjda, ni ne čudi to što se šira hrvatska čitalačka publika sve do prošle godine nije imala prilike upoznati s nemalim opusom...

11.05. Stažiranje u Predstavništvu Europske komisije - osobno iskustvo
Jeste li ikada razmišljali o stažiranju u Europskoj komisiji? Svake godine za ovu vrstu plaćenog stažiranja vlada veliki interes. Kako se prijaviti, kolike su šanse za prolazak i kolika je plaća? Odgovore na ta pitanja donosi Nina Deranja, koja je nedavno završila stažiranje u Predstavništvu EK u Zagrebu.

08.05. U susret Kresovima: Prvi put objavljujemo fotografiju narodnog heroja Josipa Preskara
Život uistinu piše romane, neki su sretniji, neki tužniji. Onaj o sudbini Josipa Preskara nema sretan kraj, no vrijedi ga pročitati. Posebno ovih dana, kada vam ususret Trnjanskim kresovima i 80. obljetnici oslobođenja Zagreba donosimo dosad neobjavljenu fotografiju komandanta udarnih grupa SKOJ-a u Zagrebu i narodnog heroja - Josipa Preskara.

01.05. Miloš Krpan - zaboravljeni junak radničkog pokreta
Radnički aktivist, anarhist, političar, pisac. Sve je to bio Miloš Krpan, no priča o njegovoj sudbini nije poznata široj javnosti. Na 1. maj donosimo vam priču o neopjevanom junaku radničkog pokreta u Hrvatskoj na prijelazu s 19. na 20. stoljeće.

28.04. Štrajk u prosvjeti - tko će pobijediti?
U ovom će se tekstu nastojati predstaviti tijek zbivanja, razmotriti okolnosti koje su dovele do sadašnjeg stanja te sagledati širi značaj direktne akcije (poput generalnog ili općeg štrajka) kao oblika borbe u sektoru koji, unatoč svojoj društvenoj važnosti, raspolaže ograničenim socijalnim kapitalom i političkom moći.

24.04. Pravo na zelenilo
Skupina građana sa zagrebačke Nove ceste organizirala je potpisivanje peticije za očuvanje zelene površine u sklopu dijela parka uz Dom sportova. Na novinarska pitanja, iz Grada ne odgovaraju, piše za H-Alter Marina Kelava.

14.04. Chrissie Hynde: Pankerica koju svi slušaju, a nitko ne zna
Christine "Chrissie" Hynde (Akron, Ohio, USA, 1951.) u nas i u susjedstvu nikad nije stekla masovnu popularnost pop-rock legende (poput npr. Brucea Springsteena ili Boba Dylana), niti vjernu sljedbu kultne rock-ikone (poput npr. Toma Waitsa, Nicka Cavea ili Patti Smith), a niti supkulturnu općeprihvaćenost kao neki novovalni i/ili punk-prvoborci od...

11.04. Imamo li u Hrvatskoj “pravi” kapitalizam?
U hrvatskom javnom prostoru često se tvrdi da u zemlji ne vlada kapitalizam, već „ortački kapitalizam“ – sustav u kojem političke elite pogodovanjem stvaraju bogataše i u kojem ne vrijede tržišna pravila. Ovaj članak će preispitati što je uopće “pravi” kapitalizam naspram ortačkog, je li ortački kapitalizam njegova devijacija ili...

07.04. "We Shall Overcome" - pjesma koja te proganja
Donosimo vam prvi iz serije tekstova „Won't you help to sing these songs of freedom“ našeg suradnika Hrvoja Bogutovca. U ovoj seriji Hrvoje će predstavljati pjesme iz cijelog svijeta koje su ostavile dubok trag u borbama za radnička i općenito ljudska prava. Saznat ćete sve o njihovom nastanku, povijesnom kontekstu...

04.04. Od demokratskih škola do samosvjesnih radnica i radnika
Tradicionalni školski sustav oblikuje učenike u pasivne građane koji kasnije na radnom mjestu slijepo prihvaćaju autoritet. Demokratizacija obrazovanja ključna je za stvaranje samosvjesnih radnica i radnika koji će moći aktivno sudjelovati u donošenju odluka i boriti se za svoja prava.

02.04. Gary Stevenson - Autsajder koji je "provalio" kapitalizam
Gary Stevenson dijete je radničke klase koji je postao milijunaš. Nije mu trebalo dugo da shvati kako funkcionira kapitalizam te zašto bogati postaju sve bogatiji, a siromašni sve siromašniji. Ovim potonjima želi otvoriti oči i objasniti kako današnja ekonomija zapravo djeluje. Njegovu knjigu pročitao je naš suradnik Emil Čančar.

31.03. Mala škola socijalizma: Što je to kapitalizam?
Nastavljamo s našom Malom školom socijalizma. U prvom tekstu progovorili smo o bezidejnosti ljevice. U drugom vas pak upoznajemo s neprijateljem - kapitalizmom.

28.03. Kapitalizam ubija
Jednom prilikom, dok sam bio dijete od niti pet godina, autom smo prolazili pored radnog mjesta moje majke. Radila je u računovodstvu u tvornici. Pogledavši njeno radno mjesto kroz prozor auta izjavio sam – „ovo je tvornica u kojoj moja mama živi“.

19.03. Mapiranje praznine - filmovi o propalim radničkim prostorima
Kroz tri hrvatska dokumentarna filma provlače se slične teme. Zato je Jelena Ratko razgovarala s trojicom redatelja o sličnostima zapuštenih radničkih prostora i zašto oni privlače filmske autore, o odnosu čovjeka i društva prema radu, o arhitektonskom i kulturnom nasljeđu te mogućnostima prenamjene radnih prostora iz nekih prošlih vremena, koji...

14.03. Donald Trump - mirotvorac? Baš i ne!
Trumpovo povlačenje iz Sirije bilo je više politički trik nego stvarna promjena, dok je istovremeno povećao vojnu prisutnost u Afganistanu i Iraku. Njegova politika dovela je do eskalacije sukoba s Iranom i Palestinom te produbljenja ratova u Jemenu i Somaliji, pogodujući vojno-industrijskom kompleksu. Unatoč tome, slovi kao jedan od mirotvornijih...

10.03. Sirija, zemlja stalnog previranja
Dana 8. prosinca 2024. pala je sirijska vlada s predsjednikom Bašarom al-Asadom na čelu. On je avionom pobjegao u Moskvu te obećao mirnu tranziciju vlasti pobunjenicima koji su zauzeli glavni grad Damask. Tako je završen četrnaestogodišnji građanski rat u kojem je ubijeno oko pola milijuna ljudi, kao i era vlasti...

05.03. Kako seksizam i predrasude oblikuju karijere žena u Hrvatskoj
Planiraš li djecu? Što misliš o pobačaju? Ovo su samo neka od intimnih pitanja koje se poslodavci nisu ustezali postavljati kandidatkinjama za posao, iako je to protuzakonito.

03.03. Bliski Istok u stripu: Persepolis i Arapin Budućnosti
Bliski istok je, čini se, postao prostor koji zapadni svijet promatra isključivo preko vijesti. Vrlo mali broj ljudi posvećuje vrijeme bliskoistočnim filmovima, knjigama, glazbi i općenito umjetnosti pa ne čudi što ga mnogi doživljavaju isključivo kroz prizmu sukoba i kriza.