Large naslovna

Burza je rada zadnjih tjedana prepuna oglasa za poslove pomoćnika u nastavi. Potreba za pomoćnicima u nastavi u Hrvatskoj je porasla s 1.000 na 4.000 u zadnja dva desetljeća, a danas ih samo u Zagrebu nedostaje 300-tinjak. No, zbog loših uvjeta rada – primjerice, satnice koja se vrti oko dvadeset kuna (s iznimkom Zagreba gdje su satnice malo više) – ne čudi što pomoćnika u nastavi nedostaje. Piše naša Lidija Čulo.

 

„Traži se pomoćnik/ica u nastavi. Vrsta zaposlenja: na određeno, nepuno radno vrijeme. 27 sati tjedno. Naknada za prijevoz je djelomična. Opis posla: pružanje pomoći u socijalizaciji i savladavanju socijalno-psiholoških prepreka, senzoričkih i arhitektonskih barijera, te pomoć učenicima s komunikacijskim teškoćama.“

„Traži se pomoćnik/ica u nastavi. Na određeno, nepuno radno vrijeme: 30 sati tjedno. Radno iskustvo nije važno. Opis posla: pomoć u komunikaciji i socijalnoj uključenosti, pomoć u kretanju, pomoć pri uzimanju hrane i pića, pomoć u obavljanju higijenskih potreba, pomoć u obavljanju školskih aktivnosti i zadataka…“

„Traži se pomoćnik/ica u nastavi. Na određeno, nepuno radno vrijeme: 20 sati tjedno. Poželjno znanje engleskog i njemačkog, poželjno iskustvo u radu s djecom s teškoćama u razvoju, poželjno iskustvo u volontiranju.“

Nova školska godina, nove potrebe, novi oglasi za posao… I stari problemi. Tako bi se otprilike mogao sročiti opis situacije u kojoj se već dugo vremena nalaze pomoćnici u nastavi. U proljeće ove godine udruge pomoćnika u nastavi organizirale su prosvjed na zagrebačkom Trgu sv. Marka, ističući kako je nevjerojatno da njihov status nije reguliran već 15 godina. Tada su podsjetili kako je Hrvatska 2007. godine potpisala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom kojom se obvezala uvesti inkluzivno obrazovanje, prepoznavši važnost pomoćnika u nastavi. Načelno, jer njihov status nije reguliran.

„Napravit ćete socijalne slučajeve od pomoćnika u nastavi!“

Željko Stipić, predsjednik sindikata Preporod, tada je istaknuo kako je riječ o zaposlenicima koji “gotovo da žive u školi, a nisu njeni zaposlenici: nisu pokriveni ugovorima, imaju niske plaće, a redovito im se prekidaju radni odnosi preko ljeta”. Ovo za sobom povlači i to da pomoćnici u nastavi ljeti nemaju primanja jer im se prekida radni odnos. „Rečeno nam je da se čeka novi zakon o obrazovanju koji bi obuhvatio i pomoćnike u vrtićima – za njih ne postoji nikakva pravna legislativa ili dokument. Oni su nevidljivi, a ima ih oko 4 tisuće“, objašnjava Iva Tadić, predsjednica udruge pomoćnika u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju Pun-Hr. Udrugu čine većinom volonteri koji rade kao pomoćnici u nastavi, no kako sami vole istaknuti, oni su svojoj djeci sve: i logopedi, i socijalni pedagozi, i psiholozi. No, njihov status nije reguliran u klasifikaciji zanimanja u javnoj službi pa su tako svrstani u „ostale radnike“, svedeni na tehničku podršku.

Foto: Facebook Pun-Hr


Pomoćnici u nastavi su radnici koji pomažu djeci i učenicima s posebnim potrebama ili teškoćama u razvoju tijekom njihovog osnovnoškolskog ili srednjoškolskog obrazovanja. Njihov rad s djetetom usmjeren je na integraciju u školski sustav, socijalizaciju, ali i osamostaljivanje djeteta u skladu s njegovim mogućnostima, a plan rada pažljivo je osmišljen i individualiziran budući da ovisi o specifičnim potrebama ili teškoćama djeteta.

Njihov se rad u posljednjih nekoliko godina uglavnom financira iz Europskog socijalnog fonda. „Upravo to daje veliku mogućnost da se radi sve i svašta, tj. da određeni službenici unutar jedinica lokalne samouprave, kao i sami namještenici u školi, sami tumače stvari kako oni žele. Zato se i jesu kršila radna prava. Dok jedni plaćaju sve i drže se onoga što piše u temeljnom kolektivnom ugovoru javnih službi, drugi to ne poštuju. Dapače, još više uskraćuju radnicima“, tvrdi Tadić.

To je sramotno tim više što radnici koji rade s najranjivijim društvenim skupinama nemaju univerzalno/državno reguliran radni status i neka osnovna pitanja poput godišnjeg odmora, isplate naknada za prijevoz, pa često čak ni svojeg mjesta – svojeg kabinetića u školama i vrtićima u kojima rade. Mnogi asistenti u nastavi rade na 4 sata dnevno i imaju primanja oko 2.000 kuna. Iz udruge Pun-Hr ističu primjer grada Križevaca u kojem asistenti rade 25 sati tjedno za 19,00 kuna po satu te napominju: „Ne želimo dizati paniku, ali svakako želimo istaknuti da je velika vjerojatnost da će posao pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika napustiti mnogi kolege zbog boljih uvjeta radnog statusa koje će im se pružiti kroz rad osobne asistencije. (…) Napravit ćete socijalne slučajeve od pomoćnika.“ Cijela situacija je posebno tužna s obzirom na to da su uvjeti rada osobnih asistenata sami po sebi loši, o čemu smo već pisali. Osobni asistenti u sličnoj su situaciji kao i pomoćnici u nastavi: status im je nereguliran, a plaća od 2.000 kn za pola radnog vremena nije se mijenjala od 2006. godine. Podsjetimo još i pritom da trenutna minimalna studentska satnica iznosi 29,30 kn – a od pomoćnika u nastavi se očekuje da rade za 19,00 kuna. Trenutno se čeka nacrt novog zakona kojim bi to polje, prema najavama ministarstva, trebalo pružiti kvalitetnije radne uvjete.

Nezadovoljstvo je kulminiralo već spomenutim prosvjedima na Markovom trgu u proljeće ove godine koje je predvodila udruga Pun-Hr te prijetnjama štrajkom ako se ne ispune zahtjevi pomoćnika u nastavi. Tražili su, između ostalog, povećanje plaća, plaćanje minulog i dvosmjenskog rada te prekovremenih sati na zamjenama, isplatu dnevnica tijekom nastave izvan učionice, plaćanje (gradskog) prijevoza ili dvije kune po prijeđenom kilometru, sistematski pregled… Iz udruge Pun-Hr ističu kako je potrebno osigurati i stručnu edukaciju unutar radnog vremena, psihološku i stručnu pomoć oko pojedinih specifičnih zahtjeva koje određeni tip invaliditeta nosi sa sobom, stabilno proračunsko financiranje koje će dovesti do toga da i ugovori o radu moraju biti sklopljeni na neodređeno itd.

Satnica niža od studentske

„Mi pomoćnici smo sami sebi najveću jamu iskopali jer nismo prepoznali udrugu kao nekoga tko se bori za bolja radna prava“, objašnjava Tadić. „Sindikat bi to trebao pokrenuti jer svaki drugi štrajk koji bismo organizirali bio bi nezakonit i bio bi na kičmu samih pomoćnika. Protiv nas bi se mogle podići tužbe, izgubili bismo pravo na posao, dobili bismo kazne… Ono što možemo jest to da primjerice sindikat Preporod ili Sindikat hrvatskih učitelja organizira štrajk u ime nas. To pak opet treba imati pravnu sljedivost, a sindikat koji se bavi primjerice učiteljima nema u svojim pravilnicima i dokumentima uvrštene pomoćnike u nastavi. Ako oni organiziraju štrajk, moraju istaknuti za koga ga organiziraju. Tako da, nije to tako lako napraviti koliko je lako ispričati. Trebamo izaći na ulicu u još većem broju te da roditelji zajedno s nama odluče da nećemo nastaviti s radom dok se ne ispune određeni uvjeti.“

Foto: Facebook Pun-Hr


Roditelji podržavaju udruge pomoćnika u nastavi jer shvaćaju da se njihov loš položaj odražava i na njihovu djecu, što predočava i komentar jedne majke: „Ovo je muka i za nas roditelje. Naša asistentica je odustala nakon 2 godine zbog male plaće. Ne znam kako ću djetetu objasniti da se neće vratiti, ne znam koliko će mu vremena trebati da se zbliži s novim asistentom. Asistentici ne zamjeram ništa, realna sam, ali mi je teško i krivo i zbog svog djeteta i zbog nje jer smo zaista imali predivan odnos. Bila nam je kao obitelj. Nadam se da će se nešto poduzeti po ovom pitanju, odustajanje je muka za svako dijete!“ Tadić ističe kako roditelji imaju mnogo razumijevanja te kako su u suštini zadovoljni njima – ovo se pak može vidjeti i iz primjera i podataka da pomoćnici u nastavi često dugi niz godina rade s istim djetetom.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja obećalo je promjene tijekom izrade novog Zakona o obrazovanju do kraja godine, no po svemu sudeći – do promjena neće tako skoro doći. „Situacija je nikakva, sve je ostalo kako je bilo“, ističe Tadić. „Sada je „tek“ početak rujna pa je teško prognozirati kako će se i hoće li se regulirati status pomoćnika u nastavi. Ali evo, već sad imamo dojave da stvari ne funkcioniraju kako bi trebale funkcionirati. Zamislite da dođete na posao i nemate gdje ostaviti stvari ili da nemate kabinet, da ne možete ući u zbornicu popiti kavu. Hodate sa svojim stvarima u rukama, zajedno s djetetom koje je primjerice u invalidskim kolicima… To je sramota za našu državu i škole koje se tako odnose prema svojim kolegama.“

Broj oglasa u kojima se hitno traže asistenti u nastavi raste iz dana u dan, no uvjeti ostaju isti. Potreba za pomoćnicima u nastavi u Hrvatskoj je porasla s 1.000 na 4.000 u zadnja dva desetljeća, a danas ih samo u Zagrebu nedostaje 300-tinjak. No, zbog loših uvjeta rada – primjerice, satnice koja se vrti oko dvadeset kuna (s iznimkom Zagreba gdje su satnice malo više) – ne čudi što pomoćnika u nastavi nedostaje. Osim te različite cijene sata, problem je i računanje radnih sati kroz školske sate, pa su tako umjesto 4 sata prijavljeni na 2 sata i 25 minuta. Za nekoliko godina to će rezultirati time da će umjesto 5 godina radnog staža imati manje od tri zbog tog uskraćivanja, tj. krađe kako ju otvoreno nazivaju.

„Ono što će se sigurno dogoditi s 1. siječnjem 2023. godine jest to da će velik broj pomoćnika u nastavi prijeći na drugo radno mjesto, tj. postat će osobni asistenti“, tvrdi Tadić. „Na to smo upozorili Ministarstvo znanosti i obrazovanja, oni su to primili na znanje – no nema nikakvog poboljšanja. Nakon prosvjeda nas nitko nije ni primio, pa ni premijer koji je obećao da će s nama održati sastanak. Ništa se nije dogodilo, ništa se nije promijenilo...“

A do tada: traži se pomoćnik u nastavi. Smještaj: nema. Naknada za prijevoz: djelomična. Vrsta zaposlenja: na određeno, nepuno radno vrijeme, 20 sati tjedno. Dvije smjene. Poželjno znanje dva strana jezika, iskustvo u volontiranju, iskustvo u radu s djecom s teškoćama u razvoju. Potrebno je da kandidat posjeduje vozačku dozvolu B kategorije. Opis posla: potpora u komunikaciji i socijalnoj uključenosti, potpora u kretanju, potpora pri uzimanju hrane i pića, potpora u obavljanju higijenskih potreba, potpora u obavljanju školskih aktivnosti i zadataka, komunikacijska potpora gluhom učeniku, priprema za nastavu, prenošenje vizualnih/auditivnih informacija, suradnja s nastavnicima, poticanje učenika… Satnica: 22 kune.


Objavu ovog teksta podržala je Agencija za elektroničke medije sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Naslovna fotografija: U.S. Navy
Tekst napisala:

Lidija Čulo




    Preporučite članak: