Jeste li se ikada zapitali jesmo li društvo koje vodi računa o činjenici da je umirovljenička populacija vrijedan izvor znanja i iskustva?
Gospođa Daša Šilović, umirovljenica i bivša diplomatkinja, rođena u Zagrebu 1949. godine sjedi u svom udobnom naslonjaču, okružena knjigama i fotografijama s putovanja. Njezine ruke, koje su nekad potpisivale važne sporazume, sada se ljuljuškaju dok drže tablet. Na ekranu se prikazuje aplikacija za video pozive, a Daša se nasmiješi.
“Zamislite”, kaže, “prije nekoliko desetljeća, ovo bi bila znanstvena fantastika. Danas smo svi povezani, bez obzira na godine.”
Daša je jedna od onih rijetkih osoba koja je prihvatila digitalnu revoluciju s otvorenim rukama. Njezina znatiželja nije prestala s umirovljenjem. Naprotiv, postala je aktivna članica online zajednice. Kako kaže, “Nema smisla sjediti i čekati da vrijeme prođe. Treba se prilagoditi.”
Daša je umirovljenica koja živi na potezu Zagreb – New York – Beograd - Korčula i svjesna je da mnogi njezini vršnjaci nisu tako sretni s tehnologijom.
“Bankarske aplikacije, internetske usluge, pa čak i jednostavno korištenje mobilnih telefona mogu biti zbunjujući”, kaže. “Ali ne smijemo dopustiti da nas strah od nepoznatog zaustavi.”
Projekt “Aktivno starenje u digitalnom okruženju” ima za cilj pružiti obrazovanje i podršku starijim osobama u korištenju informacijsko-komunikacijskih tehnologija (IKT). Njegova svrha nije samo olakšati svakodnevni život, već i poboljšati kvalitetu života, socijalnu uključenost, zdravlje, obrazovanje i participaciju u društvu.
Multigeneracijska solidarnost u digitalnom svijetu
Daša se prisjeća vremena kada su stariji ljudi bili tamarisi u lancu koji vezuje generacije. “Nisu nas otpisivali”, kaže. “Bili smo most između prošlosti i budućnosti.”
U Italiji su pokrenuli inovativni projekt, dovode djecu iz vrtića u domove za starije osobe. Rezultati su sjajni. Djeca uče od starijih, igraju se zajedno, a stariji se osjećaju pomlađeno. Multigeneracijske obitelji su ključ za aktivno starenje u digitalnom dobu.