
Ako vas zanima situacija u zdravstvu u bilo kojem kutku svijeta i želite točne i provjerene informacije onda je bilten People's Health Dispatch svakako za vas. Ove godine slave četvrti rođendan, iza njih je 100 izdanih biltena s pregršt važnih vijesti koje često ne stižu do mainstream medija. Posebno smo ponosni što People's Health Dispatchu dnevno doprinose i suradnice RP-a Ana Vračar i Snježana Ivčić.
U rođendanskom izdanju People's Health Dispatcha pojašnjavaju svoju misiju: Ostajemo predani izvještavanju o borbama odozdo za zdravstvenu pravdu, političkoj ekonomiji zdravlja i globalnoj solidarnosti. Od samog početka, naš cilj bio je pojačati glasove onih koji se bore za pravo na zdravlje – od zdravstvenih radnika u okupiranoj Palestini, preko kampanja za javnu farmaceutsku industriju, do nedovoljno financiranih javnih sustava diljem svijeta. Ulaskom u sljedeće poglavlje ovog biltena, nastavljamo s obnovljenom predanošću dokumentiranju otpora i izgradnji solidarnosti preko granica.
Ovaj bilten nastao je u suradnji s Peoples Dispatch - međunarodnim medijskim portalaom čija je misija donijeti glasove narodnih pokreta i organizacija iz cijelog svijeta. Od osnutka 2018. godine, nastoje pružiti najnovije vijesti i analize iz perspektive koju nećete pronaći u mainstream medijima, s ciljem isticanja bogatstva i raznolikosti borbi ljudi diljem svijeta.
U posljednjem izdanju bilten upozorava na glad u pojasu Gaze zbog genocidnog rata koji vodi Izrael. Dok stručnjaci pozivaju zapadne vlade da prijeđu s praznih izjava na konkretne mjere, pritisak s terena nastavlja rasti. Aktivisti diljem svijeta zahtijevaju potpunu zabranu izvoza oružja i prekid gospodarskih i trgovinskih veza s Izraelom.
Među onima koji se mobiliziraju nalaze se i zdravstveni radnici u Francuskoj koji, oslanjajući se na iskustva volontiranja u bolnicama u Gazi, započinju štrajk glađu te obilaze europske gradove kako bi podigli svijest. Pridružuju im se belgijski aktivisti, studentske organizacije, sindikalisti i zdravstveni aktivisti koji su se nedavno vratili sa solidarnog posjeta Zapadnoj obali, gdje su iz prve ruke svjedočili posljedicama okupacije.
U Zimbabveu medicinske sestre žive u krajnjem siromaštvu, boreći se s nemogućnošću plaćanja stanarine, obrazovanja pa čak i hrane. Udruženje medicinskih sestara Zimbabvea traži hitne mjere za poboljšanje radnih i životnih uvjeta zdravstvenih radnika te očuvanje pristupa zdravstvenoj skrbi, upozoravajući da će bez promjena doći do daljnjeg iseljavanja zdravstvenog osoblja.
U međuvremenu, u Kolumbiji korporativni i politički akteri vrše pritisak protiv predložene zdravstvene reforme čiji je cilj proširenje pristupa i smanjenje utjecaja privatnih posrednika. A u Sjedinjenim Američkim Državama, Trumpova administracija prijeti ukidanjem programa za skrb o djeci, što bi moglo istisnuti ljude s tržišta rada i dugoročno ugroziti zdravlje žena i djece.
Kolegicama i kolegama želimo puno uspjeha u daljnjem radu i borbi, a vama preporučamo da svakako postanete vjerni čitatelji People's Health Dispatcha i People's Dispatcha.
Foto: People's Health Dispatch
Preporučite članak: