Large zam

 

Već početkom 2016. godine u javnost su izašle vijesti koje svjedoče o velikim tenzijama i nezadovoljstvima u Sindikatu hrvatskih učitelja, a u međuvremenu se kriza u SHU dodatno produbila. Naime, Skupština SHU-a je 12. i 13. studenog 2015. u Crikvenici donijela promjene svoga statuta koje nisu naišle na pozitivne reakcije velikog broja članova i županijskih povjereništava i zbog sadržaja samih izmjena, a i zbog “nepoštivanja procedure”, kako se navodi u mnogim službenim i neslužbenim reakcijama.

Iza odluke o promjeni statuta koja se najavila kao nomotehnička uslijed donošenja novog Zakona o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija, krile su se dublje i dalekosežnije statutarne promjene poput one o brisanju članstva sindikata koje radi u srednjim školama. Kasnije će uspostaviti da je ista odluka bila vođena dogovorom u Vertikali sindikata obrazovanja (čiji je SHU sindikat s najbrojnijim članstvom). odnosno dogovorom s Nezavisnim sindikatom zaposlenih u srednjim školama. Ova činjenica, kao i mnoge nepravilnosti na samoj Skupštini i njenom vođenju, ali i u vođenju sindikata općenito, na vidjelo su izašli objavom pisma člana SHU iz Dubrovačko-neretvanske županije – Frana Cebala.

Njegovo otvoreno pismo je dospjelo u nacionalne medije otkrivajući razmjere krize u SHU-u koja je svoj vrhunac dosegla u veljači kad je veliki broj županijskih povjereništava (autor članka je dobio uvid u zaključke osam županijskih povjereništava) tražilo ukidanje izmjena statuta, ali i hitnu demokratsku raspravu o situaciji u sindikatu kako bi se premostila ova kriza. Neka su županijska povjereništva u svojim zaključcima prijetila prekidom ustezanja od plaća za sindikalne članarine, a Dubrovačko-neretvansko povjereništvo je to i učinilo svojom odlukom od 19. prosinca prestavši plaćati članarine središnjici SHU-u.

Mnogi na odluke Skupštine i promjene statuta gledaju kao na pokušaj micanja nepodobnih članova koji su već duže nezadovoljni radom predsjednice sindikata Sanje Šprem, posebice nakon “propalog” štrajka u sektoru obrazovanja tik pred parlamentarne izbore 2015. godine. Valja imati na umu da je SHU i najbrojniji sindikat u Vertikali obrazovanja i da ova kriza može imati dugoročne posljedice za odnose u toj sektorskoj koordinaciji. Prema informacijama koje smo dobili - 19. ožujka je održana sjednica Skupštine SHU-a na koju nisu pozvani predstavnici povjereništva Dubrovačko-neretvanske županije, a na sjednici je predsjednica Sanja Šprem dobila podršku većine članova Skupštine za svoje poteze.


Vijest napisao:

Mario Kikaš




    Preporučite članak: