
24.10. U neoliberalizmu možete biti vlastiti despotski šef

26.10. Brodogradnja - Kraj ili početak velikog bunta?

11.01. Zdravstvo bi bilo najjeftinije kad ga ne bi bilo, barem ne za sirotinju
Završetkom izbora i dogovorom o mandataru nove Vlade u medijima se odjednom, zaslugom jedne njegove izjave o kanadskom sustavu zdravstva i njegovim prednostima, rasplamsala rasprava o sudbini hrvatskog zdravstva.

01.03. Zbog rasta minimalca izgubili pravo na dječji doplatak
Minimalna plaća narasla je, ali prag primanja za ostvarivanje prava na dječji doplatak nije. Piše Nikola Kožul.

29.04. Radna strana mjeseca

18.01. Benetton: tvornica sve veća, plaća sve manja
Iz četvrtog broja RAD.-a prenosimo dva teksta vezana uz radnička prava u pogonu osječkog Benettona i malih kooperantskih firmi u Baranji povezanih s ovim svjetski poznatim brendom.

13.04. Kako se gradila industrija u Veloj Luci
Nekada moćna ribarska industrija u Veloj Luci, perjanica tamošnje industrijalizacije, time i modernizacije, naročito u drugoj polovici 20. stoljeća, nakon pretvorbeno-privatizacijskog prevrata iz 90-tih godina ostala je tek kao resurs “revalorizacije”, u najboljem slučaju kao kulisa za neke nove – kulturne namjene i prakse mladih. Mada nije predmet svakodnevnih ćakula...

01.05. Prvi maj - između obećanja i sjećanja
Prenosimo tekst Stefana Treskanice o Prvom maju, koji je prvobitno objavljen u sekciji Kulturna povijest rada časopisa RAD. 2015. godine.

04.05. Pačja škola
U novom Ćoravom sokaku, Davor Rakić Kićo piše o odlikama predstavničke demokracije.

19.01. POJMOVNIK: Agencijski rad i tajno članstvo u sindikatu
Prenosimo rubriku Pojmovnik iz 4. broja časopisa RAD. u kojem se pojašnjavaju termini agencijskog rada i tajnog sindikalnog članstva.

08.05. Lujo Parežanin: Sektorske specifičnosti i sistemske poveznice
Seminar O mogućnostima sindikalizma u kulturnom sektoru ponudio je elementarne pretpostavke za analitički ulazak u slojevito, pesimistično polje rada u kulturi.

03.06. Kako se u Tuzlanskom kantonu vode stečajni postupci i kako prolaze oni koji uništavaju tvornice i živote radnika
S portala Front slobode prenosimo tekst o stanju u tvornici obuće "Fortuna" u Gračanici.

20.01. Košarica zdravlja: opasni učinci benignog termina
Čest je slučaj da se uvođenje tržišnih mehanizama u određenu društvenu sferu priprema naizgled neutralnim terminološkim prilagodbama. Takav je slučaj i s “košaricom zdravlja”. Bezazlen termin koji označuje pakete zdravstvenih usluga služi tome da se razine dostupnosti zdravstvene zaštite poistovjete s kupovnom moći kao da se radi o prirodnoj vezi.

13.04. Kako smo uništili poljoprivredu
Dok zemlje Zapadne Europe poput Austrije potiču znatno povoljnije kreditiranje, legislativu prilagođavaju udruživanju seljaka i donose povoljne fiskalne mjere, Hrvatska za to vrijeme njeguje maćehinski odnos prema svojim poljoprivrednim proizvođačima. U Hrvatskoj se obrađuje svega trećina zemljišta u odnosu na stanje u vrijeme SFR Jugoslavije.
04.01. Politike štednje u Europi - nema alternative

13.06. Komu, čemu umjetnost?

18.06. Tjedan koji je zaustavio Brazil
Nedavni prosvjedi vozača kamiona u Brazilu ukazali su na nestabilnost aktualne vlade i štetne posljedice njenih politika.

25.01. Povratak kompradorskog veterana: od masovnih otkaza do novih iluzija
Često se IT sektor i popratne kreativne industrije smatraju mjestom neometane realizacije ideala kapitalizma, a samim tim i pokretačem razvoja: ako si inovativan tržište će te odmah neminovno prepoznati. Političko-poduzetnička bilanca karijere bivšeg čelnika Hrvatskog Telekoma i investitora u novi zagrebački coworking prostor naziva Hub385, Ivice Mudrinića, otkriva da su ti ideali čvrsto...

18.06. Svjetska zdravstvena organizacija: Generalni program rada kao strateški prioritet
Volonteri programa WHO Watch koji su u maju pratili zasjedanje 71. skupštine Svjetske zdravstvene organizacije pripremili su izvještaj o novom Generalnom planu rada SZO, koji se odnosi na djelovanje organizacije od 2019. do 2023. godine.

26.06. Bijeli štrajk za privatizaciju primarne zdravstvene zaštite
Industrijske akcije rijetko kao cilj ističu privatizaciju, pogotovo kada govorimo o službama javnog sektora. Ipak, zbog velikog nezadovoljstva organizacija liječnika koncesionara, prvenstveno Koordinacije hrvatske obiteljske medicine i Hrvatske udruge koncesionara primarne zdravstvene zaštite, nenadanim promjenama u prijedlogu Zakona o zdravstvenoj zaštiti, od danas svjedočimo upravo takvim akcijama.