Large odgajateljice u vrticu somk

Članice Sindikata obrazovanja, medija i kulture Hrvatske započele su u ponedjeljak štrajkove u vrtićima u Slunju i Vrsaru. U potonjem, ravnateljica je optužila vodstvo Sindikalne podružnice SOMK-a da ih ne zanima tradicija vrtića i da im nije stalo do djece koliko do njih samih. No nije tu stala.

Kako je priopćio SOMK, pokušala je zabraniti ulazak predsjednici SOMK-a u prostore dječjeg vrtića i time da pristupi članicama u štrajku. Uz to je za lokalni portal najavila da će od osnivača tražiti podršku u provođenju navedene zabrane. Ovakav potez iz sindikata ocjenjuju neprihvatljivim udarom na temeljna prava radnika na sindikalno organiziranje i zaštitu njihovih prava i interesa.

Sindikalno organiziranje i pravo na štrajk zajamčeno je Ustavom Republike Hrvatske, međunarodnim ugovorima koji su na snazi u RH i Zakonom o radu. Izjaviti da je osnivanje podružnice 2022. godine u Dječjem vrtiću Vrsar poruka vodstva Sindikalne podružnice SOMK-a da ih ne zanima tradicija i da im nije stalo do djece, uvreda je ne samo za vodstvo sindikalne podružnice nego za sve odgojno-obrazovne radnike i sve zaposlene u dječjim vrtićima u Republici Hrvatskoj, ističe SOMK u priopćenju.

Radnici u dječjim vrtićima požrtvovno i s puno ljubavi svakodnevno daju podršku djeci u njihovom odrastanju u najranijoj dobi, svakodnevno se usavršavaju, žrtvuju svoje psihičko i fizičko zdravlje često radeći po nalogu nadređenih mimo Zakona i Državnog pedagoškog standarda. Odgojno-obrazovnim radnicima i sindikalnoj povjerenici koja je već dugi niz godina odgojiteljica u Dječjem vrtiću u Vrsaru, djeca su, i uvijek će biti, na prvom mjestu, a ravnateljici i osnivaču nećemo dozvoliti da borbu za naša osnovna, zakonski zajamčena prava pokušaju okarakterizirati kao nebrigu, bezosjećajnost, egoističnost i usmjerenost samo na vlastite ciljeve bez obzira na sredstva.

Ponavljamo, sindikalno organiziranje, te pravo na štrajk zajamčeno je Ustavnom RH, a ravnateljica i osnivač moraju biti svjesni da će provođenjem štrajka nastati određene poteškoće u poslovanju Dječjeg vrtića „Tići“, međutim, što i jest smisao štrajka kao jedinog jakog i zakonitog sredstva kojeg radnici imaju kad su u pravnom ili interesnom sporu s poslodavcem, smatraju u SOMK-u.

S druge strane, upravo je osnivač zajedno s ravnateljicom na čelu vrtića taj koji flagrantno krši Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju (članak 51.). Štoviše, osnivač je više puta istaknuo kako nema namjeru poštovati zakon. Dakle, upravo je ponašanje osnivača i ogluha na zahtjev sindikata da se zakon poštuje, uzrok zbog kojeg je sindikat morao primijeniti krajnje sredstvo kako bi pokušao ostvariti zajamčeno minimalno zakonsko pravo, a to je štrajk.

Ističemo kako ćemo ustrajati u našoj borbi i zahtjevima za poštovanjem zakona te da niti jednom djetetu koje pohađa Dječji vrtić "Tići", a koje će biti prisutno za vrijeme štrajka u vrtiću, neće biti uskraćeno pravo na njegu, skrb i prehranu. Također, ovim putem apeliramo na poslodavca te na osnivača, Općinu Vrsar, da ni u kojem slučaju ne nastavi s pokušajima zabrane pristupa predsjednici sindikata članicama u štrajku, a ako se isti pokušaji nastave, bit ćemo primorani tražiti zakonsku zaštitu, upozorili su iz SOMK-a.

Podsjećamo, na štrajk u Slunju i Vrsaru u SOMK-u su se odlučili nakon što su propali svi pokušaji mirenja s poslodavcem. Općina Vrsar nije pristala na zahtjeve SOMK-a za povećanjem plaća pa je mirenje nakon trećeg sastanka završeno neuspješno.

"Općina Vrsar kao osnivač u niti jednom trenutku nije bila voljna razgovarati o načinu povećanja materijalnih prava na način da se postigne propisani zakonski minimum plaća koje bi zaposlenici Vrtića trebali imati te je pregovarački odbor odlučio prekinuti mirenje budući da je evidentno kako osnivač osim što ne želi povećati materijalna prava, ne poštuje pozitivne propise Republike Hrvatske", podsjetili su iz SOMK-a. 

U Biogradu na Moru, koji sljedeći tjedan kreće u štrajk, je prilično napeta situacija. Predsjednica SOMK-a Božica Žilić ranije je za Radnička prava rekla da se ondje i prijeti radnicima privatizacijom vrtića, onemogućuje sindikalno organiziranje - ukratko, zastrašuje. No, straha nema, idu u štrajk. 

I taj možda neće biti jedini. Kako nam kaže Žilić, u procesu su mirenja u nekoliko hrvatskih gradova i svi više idu prema štrajku nego prema dogovoru.

Foto: SOMK

Zoran Pehar




    Preporučite članak: